איך אני מקים עסק משל עצמי

איך אני מקים עסק משלי?

הקמת עסק, ניהול זמן, פיתוח עצמי על ידי דין אשכנזי1 Comment

מה זה להיות עצמאי?

רבים מאיתנו רוצים לצאת לחופש רוצים לנוח רוצים את החופש האולטימטיבי. לשבת רגל על רגל עם הלפטופ מול הים ולשתות מרטיני. ברוב המקרים זו רק פנטזיה אבל אגלה לך סוד? אלה שבאמת רוצים, משיגים את מה שהם רוצים. אבל רק אלה שבאמת באמת רוצים. אלה שמוכנים לעשות הכל. להקריב כל מה שהם מכירים כדי להשיג את המטרה שלהם. להשיג את מה שהם חולמים עליו בלילה. אתה חולם בלילה? מי לא בעצם. כולנו חולמים. עד שמגיעים לגיל שאנחנו מבינים שהמציאות לא תואמת לחלום וכדי להגיע לחלום זה דורש ממך הרבה יותר ממה שחשבת. הכתבה הזאת תתאים לך בין אם אתה בן-16 שרק צמא לידע או בן 30 שהבין שלהיות שכיר זה לא בשבילו. במיוחד אם אתה בן 23 אחרי צבא אחרי טיול וכרגע אין לך מושג מה אתה רוצה. אז הגיע הזמן לצעד הראשון. איך אני פותח עסק משלי?

בדרך כלל ששכיר מחליט לעשות את המעבר משכיר לעצמאי זה רגע כזה מלא תשוקה והתרגשות. הוא מחליט, זהו, אני הולך לפרוץ בגדול. לרוב זה קורה סתם ככה, בלי התראה מוקדמת, דרך השראה, חבר או עסק שהשכיר שלנו נתקל בו, לא משנה מה זה יהיה, השכיר מחליט שנמאס לו. בדרך כלל, זה מגיע כששכיר מניח את אחת ההנחות הכי גרועות שיש. הוא חושב שאם הוא מבין את העבודה של העסק הוא מבין איך העסק עושה את עבודה. ואלה שני דברים שונים לגמרי. הסיבה שזו אחת ההנחות הכי הגרועות שיש היא שהיא פשוט לא נכונה.

כששכיר מחליט שהוא לא מוכן יותר לקבל משימות, שהוא לא מוכן לעשות את העבודה הקשה הוא מביט אל המנהל וחושב לעצמו, "הי! אני יכול לעשות את העבודה של הבחור הזה בקלות. למעשה, בלעדי העסק בכלל לא היה מתנהל". הוא מביט אל בעל הבית שמגיע פעם בשבוע לעסק וחושב לעצמו ״הוא בכלל לא עושה כלום״ אני לגמרי יכול לעשות את העבודה של הבחור הזה. וברגע הזה, השכיר שלנו מחליט לעשות את המהלך. הוא מחליט שהוא עצמאי. ברגע הזה הוא הופך להיות שלושה אנשים שונים. ומאותו הרגע, שום דבר לא יחזור להיות מה שהיה. 

תהיו איתי. מה שאני הולך להגיד עכשיו מאוד חשוב להבנה שלכם על העסק.

כששכיר מחליט לפתוח עסק הוא בעצם הופך להיות גם המנהל של העסק. גם היזם של העסק וגם העובד של העסק. כדי לעשות את זה פשוט, אתן דוגמה, נגיד עכשיו אני מחליט לפתוח עסק למיצים בריאים וטבעיים. ברגע שהחלטתי אני הופך להיות גם העובד בקופה, לוקח כסף מאנשים, חותך את הפירות ומכין את המיצים. אני הופך להיות זה שקובע את המשמרות, מחליט מתי מגיע העובד, מתי לקנות את הפירות ואיזה פירות. אני הופך להיות גם היזם. זה שמחליט איזה מיקסר הכי טוב לעסק שלי, ממציא את העסק שלי מחדש, מי הם המתחרים שלי, מה העובדים שלי אומרים ללקוחות, איך העסק שלי נראה ומה הוא משדר. בעצם, כששכיר מחליט להיות עצמאי הוא מתפצל לשלושה תפקידים שונים. וברגע זה נמצאים בתוכו שלושה אנשים בעלי תפקידים שונים. החופש המוחלט שהוא חלם עליו נראה רחוק מתמיד. כל תפקיד שהוא ממלא הוא הכרחי בהחלט. ורצוי מאוד לשלוט בכל אחד מהתפקידים האלה. אבל מה שיותר רצוי הוא האיזון ביניהם. בלי איזון העסק לא יפעל כמו שצריך לעולם. 

למי שרוצה להבין את האנלוגיה טוב יותר,  אני מאוד ממליץ על הספר The E-myth.

כדי לפתוח עסק משלך קודם כל אתה צריך להבין בדיוק. כשאני אומר בדיוק זה אומר ממש אחד לאחד מה אתה רוצה שיהיה. אם אני רוצה לפתוח עסק למיצים טבעיים ואני רוצה לחשוב על היעד הסופי שלי, לאן העסק שלי יגיע, כמה העסק מרוויח בחודש, כמה סניפים יש לו, איך הוא יראה, איך הלקוחות שלי יראו, באיזה הרגשה הלקוחות והעובדים יצאו מהעסק.

בן אדם בלי מטרה מדויקת וברורה יכול לשנות את דעתו בכל מכשול שיהיה לו בדרך. תאר לך שאתה נמצא בחדר עומד במרכז. מגיע בוחן ואומר לך לך בקו ישר. אתה מתחיל ללכת, מגיע הבוחן ושם לך כיסא ממש לפני הרגליים. אתה עוצר. הבוחן שואל אותך, למה עצרת? אתה אומר לו שמת לי כיסא איך אתה רוצה שאלך בקו ישר? 

״ריסט״.

 אתה עומד בחדר, הבוחן מגיע אומר לך לך בקו ישר ותגיע לקיר מולך. אתה מתחיל ללכת והוא שם לך כיסא. אתה עוקף אותו ומגיע לקיר בהצלחה.

פעם אחרונה, הבוחן מגיע אומר לך – לך לאן שבא לך. אתה מתחיל ללכת לכיוון הקיר, הבוחן שם לך כיסא. אתה עוצר. מסתכל, ובוחר כיוון שונה בו אין כיסא באמצע הדרך. זה בדיוק מה שיקרה לך שלא תהיה לך מטרה ברורה. שלא תהיה לך מטרה אמיתית ויעד אמיתי שבו העסק צריך להיות ולהראות בשבילך. החזון שלך יהיה הדלק שלך. זאת תהיה הסיבה שלך לקום בבוקר. זאת תהיה הסיבה שלך להמשיך לפעול למרות שאתה לא "מרגיש שבא לך" להמשיך למרות הימים הקשים ולהמשיך למרות ההפסדים.

מהם הצעדים הראשונים שעלי לעשות כדי לפתוח עסק?

אז כמו שכבר הבהרתי, הצעד הראשון שלך הוא ליצור את החזון שלך בצורה הכי מדוייקת שיש. ממש לכתוב אותו על דף לקרוא אותו כמה פעמים ביום. בוקר וערב יום אחרי יום ולתקן ולשפר את מה שאתה באמת מתכוון אליו. אפילו בקול רם. משם כבר כדאי להתחיל לכתוב תוכנית עסקית, אתה אפילו תרצה בכך. תוכנית עסקית באה להזכיר ולהגדיר לך את היסודות של העסק שלך. תוכנית עסקית טובה מורכבת מ-חזון,מטרה,יעדים, סיבה, צפי, רווחים, כדאיות, מחקר קהל יעד ועוד. תוכנית עסקית מושלמת זה דבר נדיר בהחלט. תוכנית עסקית יכולה להיות דף אחד קצר ולהיכתב בשעה או שהיא יכולה להיות מורכבת מסלולה של דפים הכוללים גרפים וחישובים לשנים הקרובות. (במקרים של הלוואות והשקעות בדרך כלל) זה מאוד תלוי איזה מטרה היא באה למלא. בכל מקרה כדאי שתתחיל.

תוכנית עסקית - דין אשכנזי בלוג

אחרי שיש לי תוכנית עסקית מה עכשיו? איך מתקדמים?

אוקי מעולה, אז עכשיו אחרי שרשמת את הסיבה שאתה נכנס לעסק, את החזון של העסק שלך איך הוא יראה במצבו האולטימטיבי כדאי שתתחיל לתכנן איך אתה משיג את המטרה העיקרית. מה שנקרא אסטרטגיה. איך אתה מקדם את עצמך לעבר המטרה העיקרית של העסק שלך? תרשום ממש מהצעדים הראשונים אל הצעדים האחרונים מה דרוש ממך לעשות כדי שהעסק אתפקד בצורה האולטימטיבית שאתה רוצה שהוא אתפקד. הדרך הכי טובה לעשות זאת מבלי לקבל שוק מכמות העבודה היא פשוט לחלק אותה לצעדים קטנים ופשוטים. לחלק את המשימות לחצי שנה הקרובה ל3 חודשים הקרובים לחודש הקרוב ולשבוע הקרוב. ככל שתעשה יותר ככה תקדם את עצמך יותר מהר למטרה. לכל צעד יש משמעות אפילו להכי קטן. 

חשוב מאוד! כשאתה רושם את המשימות או היעדים איך שלא תקרא לזה. תגדיר לך היטב מה תהיה התוצאה. למעשה, אם תגדיר את התוצאה יהיה לך קל יותר להגיע אל היעד.

ככל שתשקיע יותר זמן וכסף ככה העסק יהיה בשבילך יותר משמעותי. חשוב מאוד לקבוע את האסטרטגיה לפני ולחשב את הצעדים ולא לדלג על אף שלב. להגיד לך שלא תעשה טעויות בדרך? שלא יהיו לך מחסומים בעיות וקשיים? יהיו לך. למעשה, לרוב כן מאשר שלא. אבל ככה לומדים. כל צעד יביא אותך למקום חדש להתמודד איתו.

האם אני צריך ייעוץ עיסקי או ליווי עיסקי?

לפני שאני אומר לך את דעתי בנושא בוא נבהיר שאתה מבין את ההבדל בין השניים, ייעוץ עסקי זה מצב בו אתה נפגש עם בן אדם שמגדיר את עצמו כיועץ עסקי. אתה נפגש איתו לצהריים בין 2-5 שעות תלוי כמה תצטרך וכמה תהיה מוכן לשלם. הוא מסתכל על התוכנית העסקית שלך, אתם מדברים קצת על העסק הוא אומר לך מה הוא חושב שאתה צריך לעשות, תלוי במה תרצה להתייעץ (שיווק,יעדים,אסטרטגיה). ועוזב אותך לדרכך לממש את אותם יעדים ומטרות שהצבת לעצמך בעקבות הפגישה.

זוכרים שאמרתי שכנראה יצוצו בעיות? אז במצב כזה אתה נשאר להתמודד וללמוד מהטעויות של עצמך (לא בהכרח דבר רע). 

ליווי עסקי לעומת זאת, זה סיפור קצת שונה. בליווי עסקי אתה נפגש עם בן אדם מפתח איתו מערכת יחסים. מספר לו את החזון של העסק שלך מראה לו את התוכנית העסקית או בונה אותה יחד איתו, אתה מתייעץ איתו על כל מה שעולה על רוחך. בעצם, אם היועץ טוב ויש חיבור הוא הופך לחבר. הוא מרגיש את התשוקה שלך לעסק ההצלחה שלך זו ההצלחה שלו. והוא מלווה אותך בכל התהליך. הוא הופך להיות המנטור שלך. בכל פעם שתצוץ בעיה, טלפון קטן ירגיע אותך ויתן לך פרופורציה שדברים הולכים להסתדר. בשביל זה הוא שם. בשבילך לתת לך את הביטחון ממישהו שעבר חלק מהקשיים והבעיות האלו. ולהוכיח לך שהגיע לאן שהוא הגיע לא למרות הקשיים אלא בגללם. הוא שם כדי לתת לך מוטיבציה לימים קשים יותר. בליווי עסקי לרוב אתה מרגיש שיש לך על מי לסמוך, שיש לך עם מי לדבר ועם מי להתייעץ בכל נושא. ליווי עסקי לא חייב להיות בן אדם. ליווי עסקי גם יכול להיות ספר טוב או סרטון של מנטור שמספק לך את התשובות הנכונות. רק שלפעמים, אנחנו לא יודעים לשאול את השאלות הנכונות.

לדעתי שני הדרכים מצויינות. במידה ואתה חדש בתחום ההתפתחות האישית ורק עכשיו יצאת לדרך העצמאי הייתי ממליץ לך ללכת על ליווי. ליווי מקצר לך את הדרך בהרבה שלבים מלמד אותך משמעת וחוזק מנטלי מה הוא. לעומת זאת בייעוץ אתה מרגיש על השעון, אתה קצר בזמנים כי אתה מרגיש שאתה משלם על כל דקה ואתה רוצה לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. ייעוץ עסקי זה יותר מקום לחיזוק העסק הקיים, מציאת פתרון לבעיה מסוימת בעסק. לבדוק כדאיות לעסק, דרך פעולה יותר טובה לפועל בה. כל זה אפשר להשיג גם בליווי. רק שבייעוץ הכל יותר ממוקד. 

לסיכום, דרך העצמאי היא דרך נפלאה לחיות את החיים. זה מתחיל בחלום קטן להיות חופשי ולנשום את החיים כמו שאתה באמת רוצה. ברגע שזה יצא ממך, ברגע שזה פרץ ממך זה אומר שזה בך. וזה לא הולך להעלם. הפוטנציאל קיים בך. תקום ותעשה עם זה משהו. כי אחר כך תתחרט על זה. בעוד שנה בעוד שנתיים בעוד שלוש בעוד 10 שנים אתה תתחרט שלא לקחת צעדים לכיוון המטרה שלך. שכיבית את החלום של הילד הקטן בך, שהורדת אותו כמו שאומרים לילד קטן להיות בשקט. אז קח החלטה ואל תצא מפה כמו שיצאת מכל שאר המאמרים שקראת כהרף עין בתקף מוטיבציה על החיים. תיקח פעולה ממשית תרשום על דף מה היית מוכן לעשות אם כסף לא היה במשוואה בכלל. מה החלום שלך? מה היית עושה אם כסף לא היה פקטור? אם היית מסודר מכל כיוון ולא נשאר לך כלום לעשות חוץ מלעשות מה שבא לך. מה אתה קם מחר בבוקר ועושה? אל תרשום לי עכשיו משחק משחקי מחשב או יושב כל היום בים שותה בירה. כי אני כבר אומר לך, אין בזה משמעות. משמעות החיים היא המשמעות שאנחנו ניתן להם. תקרא את זה כמה פעמים טוב טוב עד שתבין את זה. דברים טובים לא באים בקלות. ככל שתעבוד יותר קשה בשביל משהו ככה המשמעות שלו תהיה יותר גדולה עבורך. לפתוח עסק זה קל ויש הרבה כסף שם בחוץ. לקום בבוקר עם מטרה, לקום עם משמעות, לקום עם הרגשה שאתה עושה מה שאתה אוהב זה החלק הקשה. וזה מתחיל עם מטרה. מתחיל עם יעד, עם חזון. הכל שמות דומים לאותו דבר: מי אתה באמת? קח החלטה ופשוט תתחיל לרשום.

 

נ.ב

תרשום לי בתגובות מה אתה הולך לעשות עכשיו אחרי שקראת את זה ובמה אתה רוצה להשתפר הכי הרבה.