איך לדעת מה אני רוצה להשיג בחיים?

במאמר הזה אני אסביר את הדרך שלי לגלות מה אני רוצה להשיג בחיים, מה מלהיב אותי, מה מרגש אותי, מה מחדיר בי משמעות. ואיך אני משיג את זה.

 

אז אתחיל בכך שאספר קצת על עצמי, כשהייתי ביסודי, בכל פעם שראיתי משהו שסיקרן אותי וגרם לי להרגיש תחושה של ״אני חייב להשיג את זה״ או ״זה לגמרי אני״ פשוט הלכתי על זה. ונכשלתי המון וטעיתי הרבה ובסוף השגתי את מה שרציתי. זה יכל להיות כל דבר. אם זה חפץ או יכולת מסויימת שרציתי לרכוש.

בתור ילד מאובחן עם הפרעת קשב, הייתי מסוג החלמן. למי שלא יודע, יש 3 סוגים של ליקוי למידה.

 

  • הפרעת קשב, משולב – הסוג הכי נפוץ של התופעה, מה שמאפיין אותו זה היפראקטיביות, הסחת דעת בקלות, אימפולסיבי וחסר קשב.
  • הפרעת קשב, אימפולסיבי והיפראקטיבי – הסוג הכי פחות נפוץ, מה שמאפיין אותו זה היפראקטיביות ואימפולסיביות ולא מוסח בקלות וחסר קשב. בדרך כלל הילד ה״בעייתי״ בכיתה. הם בדרך כלל מאובחנים בגיל צעיר.
  • הפרעת קשב, חסר קשב, מוסח בקלות – הסוג הזה מתאפיין בעיקר מהסחות דעת וחוסר קשב. הם בדרך כלל החלמנים יותר. מעופפים בכיתה.

 

 

אוקי אז אחרי שכיסינו את זה, נחזור לענייננו. הייתי חלמן, לא מקשיב בכיתה, מצייר כל הזמן ובעיקר התעסקתי בלהבין מה אני רוצה לעשות שאגיע הביתה, מצאתי לי תחביבים. הרבה תחביבים. ציור, גיטרה, פסנתר, דיג׳י, הפקת סאונד, משחקי מחשב, ג׳לינג, סנוקר ועוד מלא. לא הייתי מסוגל להתמיד בשום דבר. כי לאחר שהגעתי למטרה שלי הדבר היה נראה חסר טעם. חלק מהתחביבים פשוט הזנחתי וחלק שמרתי עד היום. ככה לומדים. ניסוי וטעייה. סקרן אותי, למדתי. בחלק מהתחביבים הבנתי פשוט שזה לא אני, שזה לא ״שלי״. למה אני מספר לך את זה? כדי שתבין, שכל דבר שתרצה כל רעיון שיהיה לך בראש ותשים לך מטרה להשיג אותו אתה תשיג. כל יצירה ענקית כל מהפכה שקרתה, התחילה מרעיון בראש של בן אדם. כל דבר.

חשוב שתלמד לזהות ולעודד את הרגש הקטן הזה שבוער בך. ללכת בעקבותיו ולא לכבות אותו להזניח אותו עם פחדים ודעות של אחרים.

 

לא תוכל להשיג כלום מבלי לדעת מה בדיוק אתה רוצה להשיג.

כדי להבהיר לך יותר טוב את המשפט הזה אתן דוגמה.

נגיד, שהחלטתי שאני צריך עוד כסף, ואני רוצה עוד כסף. אז אני מבקש להשיג עוד כסף,״עוד כסף״ יכול להיות גם עוד שקל אחד! מבין? אתה תקבל בדיוק מה שאתה מבקש. אם תגיד ״אני רוצה 10 אלף שקל עד שנה הבאה.״ המוח יתחיל לעבוד לטובתך. כי אחרת. אתה יכול לראות את ה10 אלף שקל גם בעוד 5 שנים. ככה זה עובד. ולא רק עם כסף, עם כל דבר. עם יכולות, עם רכוש, עם יחסים. זה אולי נשמע לך פשוט והגיוני, אבל זה אחד מהכוחות הכי גדולים שיש ולא הרבה מיישמים אותם באמת.

 

אבל אני לא יודע מה אני רוצה! 

פשוט תעשה את זה
פשוט תעשה את זה

אוקי, אז קודם כל, סביר להניח שאתה כן יודע. אתה פשוט מפחד מההחלטה הגדולה שעלייך לקבל. אז אל חשש, הדברים הגדולים ביותר מתחילים בצעד אחד קטן. אם תרשום את הדברים על דף, תראה שהם לא כאלה מסובכים כמו שאתה באמת חושב.

 

במקרה שאתה באמת לא יודע. אתה אבוד במחשבות של עצמך, ואין לך מושג מה יתן לך סיפוק עצמי ואישי, אני מציע לך לקחת כמה נשימות עמוקות, אל תכריח את המוח לתת לך תשובות כשהוא לא רוצה או לא מוכן לספק אותם. קודם תשאל את השאלות והתשובות יגיעו לבד ביום בהיר. רק אל תוותר לו (לילד הקטן שבך) ותמשיך לשאול את השאלות.

 

תרגיל קטן שיעזור לך להבין במה אתה באמת חושק בחיים.

דמיין לעצמך אולם יפה וגדול, ווילונות אדומים מהתקרה הגבוהה מסתירים חלונות ענק, שנדלירים תלויים מהתקרה וכולם נמצאים שם, כל מי שאתה מכיר, אבא, אמא, משפחה, חברים, ועוד המון המון אנשים. וכולם שם בשבילך עומדים ומצפים. לפתע נשמע קול ברמקולים התלויים מהקירות, והקול הזה הוא אתה. ואתה מתחיל לספר את הסיפור שלך. מההתחלה ועד הסוף. מתחיל מהגן ואז לבית ספר ואז לתיכון ואז לצבא ואז לשנות ה20 ולשנות ה30 ולשנות ה40. מה עשית בחיים, מה השגת בחיים, איזה החלטות לקחת, איזה שיאים שברת, על איזה אנשים השפעת. אתה מספר הכל, מהתחלה ועד הסוף.  איך הקול שלך נשמע? שמח? בטוח? רציני? באיזה טון אתה מדבר? גבוה? נמוך? מה אתה מספר להם? איזה בן אדם היית?

תעשה את התרגיל הזה, ותדע מי אתה. אחרי שקיבלת תשובה. אני ממליץ לך לכתוב את זה על דף, אפילו להדפיס את זה, לתלות בחדר. ולקרוא, פעם בבוקר, פעם בערב.

זה, מי שאתה. החזון הזה, יכול להשתנות בכל יום ובאותה מידה יכול להיות מדוייק יותר בכל יום.

אוקי רשמתי, מה עושים עכשיו?

מעולה! עכשיו אתה יודע מה אתה רוצה להיות. עכשיו הגיע הזמן לאסטרטגיה. מה זה חשיבה אסטרטגית בעצם? חשיבה אסטרטגית זאת הדרך שבה תנהל את חייך בזמן שאתה מביט על התמונה הגדולה, המטרה האולטימטיבית. תייצר תוכנית מסודרת שבעזרתה תגשים את אותה מטרה.

חשיבה אסטרטגית טובה מורכבת מניתוח נתונים, תכנון, ביצוע, אסיפת מידע וביקורת.

נשמע הרבה? זה הרבה. כן, אסטרטגיה זה החלק החשוב ביותר פה. חשוב להבין שכן דרושה עבודה. אבל אל חשש, זה קורה ברגע. זה דורש מחקר וניתוח של נתונים, בניית תוכנית על בסיס שבועי כדי להשיג את המטרה. התוכנית יכולה להיות גמישה עד כמה שאפשר כל עוד המטרה תושג בסופו של דבר. אבל תוכנית חייבת להיות. חייבת להיות איזושהי אסטרטגיה שנותנת לך סוג של השראה כדי שתמשיך לפעול כדי שתמשיך ליישם את הדברים שאתה מציב לעצמך לעשות. כדי לעשות את זה פשוט יותר. לך אחורה, אם כתבת חזון לעצמך בעוד 5 שנים. תרשום חזון לעוד שנה ולעוד חצי שנה ולעוד 3 חודשיים ולעוד חודש ולעוד שבוע ולמחר, והנה תכנון, חשוב להבין שאסטרטגיה והצבת יעדים הם חופפים, תקרא לזה איך שאתה רוצה, מטרות, תוצאות, הכל אותו שם לאותה תוצאה.

חלק את המשאבים שברשותך ותבין מה יש לך ביד.

כמה כסף אתה מוכן להשקיע, כמה זמן יש לך בשבוע להשקיע, הכל זה ניהול נכון של סדר עדיפות.

חלק את המטרות לקטגוריות

חלק את המטרות שיש לך לקטגוריות של משפחה, אישי, פיננסי, עיסקי ועוד.. אתה יכול להיות יצירתי פה ולעשות את זה יותר קל עבורך.

תבנה תוכנית שבועית להגיע למטרה שלך, תרשום מטרות יומיות (5 הרגלים לפיתוח עצמי).

תכניס לעצמך לראש את המשפט הבא טוב טוב. אני לא מוותר! לא משנה מה אני לא מוותר! אין תירוצים, אין ״אין לי כוח״ ״אין לי חשק״ ״אין לי מצב רוח״ אני פשוט עושה. אני מתחיל את הפעולה ורק אז מתכנן.

המוח משטה בך להאמין כי הוא לא רוצה שיהיה לך לא נעים. הוא לא רוצה שתיכשל, שתרגיש לא בנוח, שתתנסה במשהו שאתה לא מכיר. לקחת החלטה לעשות משהו? תעמוד בה. לא משנה מה הנסיבות.

 

טיפ ממני, תרמה את המוח שלך כמו שהוא מרמה אותך, אני אסביר, נניח ואין לך כוח עכשיו לצאת לאימון. תתחיל לשים בגדים תלבש נעלי ספורט וצא מהבית והופ הנה אתה בדרך לאימון. בכלל לא רצית. אבל זה קרה. עוד דוגמה, נניח ואתה צריך לשלוח מייל למישהו חשוב ואין לך כח אפילו להתחיל לנסח, תגיד לעצמך, ״אני יעבוד על זה 5 דקות ואמשיך מחר, אני להיום סיימתי!״ והופ הנה ניסחת מייל שלם ורק נותר לך לשלוח. לא לחשוב. לפעול.

זה גדול עלי! אני רוצה כל כך הרבה!

זה קורה, ויש מצבים בהם יהיו לך הרבה אופציות וכולן מרגישות לך נכונות. אז אל חשש. זה קורה להרבה מאיתנו בעלי ההפרעות קשב. שאנחנו אוהבים להתעסק בכמה דברים בו זמנית. ורוצים הרבה דברים בו זמנית.

פשוט מאוד, יש דברים שתוכל להשיג במקביל ויש דברים שלא. זה לגמרי תלוי בך.

אתן דוגמה, אם אני רוצה להפסיק עם הרגל של צפיית טלוויזיה ובמקביל להתחיל לקרוא ספר. אז לגמרי אני יכול לעשות את שניהם. אם אני רוצה ללמוד אדריכלות ותוך כדי לפתוח חומוסייה, זה יהיה טיפה בעייתי. לכל דבר יש את הזמן שלו, פה נכנס הסדר עדיפויות. החיים שלנו ארוכים, ויש לנו זמן להתנסות, ולטעות, וכל טעות היא למידה.

תאודור רוזוולט אמר "עדיף כשלונות מפוארים מאשר חלומות במגירה."

זה אולי משפט די מוכר אבל הוא באמת נכון. החיים קצרים מידי בשביל עבודה לימודים זוגיות משפחה פנסיה. אם אתה כאן אז אתה מחפש יותר. ויותר זה לא אומר לא לעבוד יותר כשכשיר בחיים או שלא תהיה לך זוגיות או שלא תלמד באוניברסיטה. יותר זה אומר יותר סיפוק! יותר סיפוק זה יותר השפעה. יותר השפעה, זה התרומה שאתה מביא לעולם הזה. ואם אתה כאן זה אומר שיש משהו בך שאומר לך שאתה יכול יותר, יכול יותר ממה שאתה נותן.

נפוליאון הילל אמר –

If you can't do great things do great things in a great way

 

תתחיל בקטן, תעבור לגדול. תסתכל על זה כמו עץ תפוחים. אתה שותל את הזרע באדמה. משקה אותו מטפח אותו. כל יום אתה קם בבוקר משקה אותו מטפח אותו, הוא הבייבי שלך. אם לא תשקה אותו כמה ימים הוא ינבל וימות ולעולם לא יביא לך את התפוחים שלך. אם תקטוף את התפוחים עוד לפני שהם מוכנים לא תאכל אף תפוח אחד ותעקור את העץ מהמקום. סבלנות. יש זמן לשתול את הפירות ויש זמן לקטוף אותם.

זה די פשוט ויש כבר המון אנשים שעשו את זה לפנייך, בין אם אתה רוצה להתחיל ללמוד כדי להיות פרופסור או להקים עסק משלך בסופו של דבר, עם כמה שהדברים נראים עכשיו גדולים עלייך כדי שתתחיל עכשיו מאשר אחר כך.

 

לא יותר קל לחיות את הרגע?

אוקי אז זה משהו שחבט בי הרבה בחיים, אבל אני יכול להגיד בלב שלם שניצחתי אותו ולכן אני חולק אותו איתכם שגם אתם תבינו, טלוויזיה, משחקי מחשב, אינסטרגם, פייסבוק, פורנו, סמים. כל אלו, סיפוקים מידיים. אלו הדברים שתוכל להגיד עליהם, אני חי את הרגע, אני צעיר וטוב לי, מה רע. מה אני צריך לקום מוקדם לאכול חרא ללכת לעבודה לחסוך כסף?! לא בא בחשבון. אני עושה מה שבזין שלי.

אז אתה יכול, לתקופה, ארוכה אפילו, אבל קח בחשבון, שלכל דבר יש מחיר, כל דבר מביא איתו אלף דברים אחרים, כמו שהסברתי במאמר 5 הרגלים של אנשים מצליחים, אם תתאמן, תתחיל לאכול בריא. אם תראה טלוויזיה, תאכל פיצה. אם תהיה לך חברה, תצטרך לפנות לה זמן, ולהתייחס אליה. אם תעבור לגור לבד, תצטרך לשלם חשבונות ולהכין אוכל. לפעמים, הדברים נראים כאילו הם לא גובים שום מחיר, אבל הדבר מתעתע כי אין דבר הנשאר במקום ואין דבר שלא גובה מחיר. אם זה ממך או מהאחר. אם זה מחר או בעוד שנה. לכל דבר יש פלוס ומינוס. לכל דבר יש מידה. אם תתאמן 12 פעמים בשבוע סביר שהגוף שלך יתרסק ולא רק שזה לא יועיל לך אלה יזיק לך. לכן אני אומר, כל דבר במידה.

אין רע או טוב, הרע בשביל האחד הוא הטוב בשביל האחר.

הכל תלוי בנקודת המבט שלך על החיים. בן אדם שמתפרנס מהאינסטרגם וכל היום ברשתות החברתיות, חי מזה, נושם את זה, זאת התשוקה שלו. לעומת זאת אחר יכול להסתכל על זה כדבר רע להתפרנס ממנו שאין לו שום מקצוע והוא לא לומד וכל היום הוא רק בטלפון. ויש עוד אלפי דוגמאות למצבים בהם האחד רואה במשהו כדבר רע והשני רואה בזה כדבר טוב.

 

לסיכום

קח את החיים בקלילות, החיים הם משחק, פשוט תלמד לשחק אותם טוב, תבחר את השחקן שמתאים לך, השחקן יכול להשתנות בכל יום בכל שעה ובכל דקה. יהיו ימים קשים ויהיו ימים פחות אם תתמיד אתה תזכה לאכול מהפירות שלהם חיכת כל כך. אם תוותר כנראה שתצטער על זה כל חייך.

קח לפחות פעולה אחת מהמאמר הזה ואל תיתן למידע שקראת פה לחלוף על פניך. חשוב מאוד! אל תדחה את הפעולה! זה לא חייב להיות עכשיו תוכנית ל5 שנים הקרובות. זה יכול להיות גם 3 יעדים לשנה הקרובה או לחודש הקרוב. או שתקבע ביומן שלך יום שתיקח רגע הפסקה מכל הציפיות שלך מעצמך ותלך למקום שקט ובאמת תחשוב עם עצמך "מה אני אוהב לעשות?". ותתחיל לכתוב.

 

אני הייתי דין אשכנזי ואם עזרתי לך להבין מה אתה רוצה בחיים אשמח אם תרשום לי כאן בתגובה למטה מה התשוקה שלך ואיך המאמר עזר לך, זה ממש חשוב לי.