6 חוקים לחיים דין אשכנזי

*המאמר נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות אך פונה לשנים ולגברים באותה מידה*

אני פה יושב על המחשב בחדר שלי וחושב מה אני יכול לשתף אותך. אז יש כמה עקרונות בחיים שאסור לך לפספס בשום פנים ואופן והחלטתי לשתף אותך איתם.אפשר לעבור עליהם ברפרוף ואפשר גם להיכנס פנימה יותר ולחקור למה הם כל כך הכרחיים לחיים שלי ושלך כדי להרגיש טוב כדי להצליח בחיים וכדי להתקדם קדימה.

אז נתחיל עם הרשימה הקצרה של חמישה חוקים שכדאי לזכור בחיים.

  1. לפני שאתה מדברים תקשיבו
  2. לפני שאתה מבזבזים תרוויחו
  3. לפני שאתה מוותרים תנסו
  4. לפני שאתם פועלים תחשבו
  5. תחיו לפני שאתם מתים.

תבין, יש המון חוקים בחיים. אתה בוחר למה להקשיב ולמה לא. מה שלך ומה לא. אני לא פה כדי להגיד לך איך לחיות את החיים שלך, זו בחירה שלך אם לקחת את זה אלייך או לא. השאלה שאתה צריך לשאול את עצמך היא: "האם זה נכון לי ?", אם מצאת אמת בדבר. אם לא, תנסה לקרוא קצת בהמשך ולהבין למה אני בדיוק מתכוון ואולי תנסה את זה בעצמך ותחליט לפני שאתה שולל.

אז בואו נצלול ישר לחוק הראשון,

לפני שאתם מדברים תקשיבו

מכיר את זה שפגשת בן אדם שלא ראיתם מלא זמן ורצית לפגוש אותו כדי לספר לו מה עבר עלייך כל הזמן הזה שלא התראתם? או שסתם פגשת מישהו והשיחה התגלגלה לה?

מכיר את זה שהבן אדם פשוט לא נותן לך לדבר? אתה מנסה להשחיל מילה אבל הוא פשוט לא מפסיק?

ואז שהוא כבר עוצר אז אתה משחיל איזה מילה על כל מה שאמר ושאתה חושב שמגיע תורך להגיד משהו הוא ממשיך לדבר. מכיר את זה? אז כולנו מכירים את זה. כולנו גם עושים את זה.

זה התלהבות, זה המוח שלנו שלא נותן לנו שקט ורק רוצה שיגיע תורו. שים לב בפעם הבאה שאתה בשיחה, אתה מדבר עם הבן אדם ובראש שלך אתה רק מריץ תסריט על מה אתה הולך להגיד לו ברגע שהוא יסיים לדבר.

במקום לשמוע אותו להקשיב למה שיש לו לומר, אתה רק מנסה להראות כמה אתה יודע וכמה אתה מקשיב וכמה אתה מבין. במקום פשוט להקשיב, להפנים ולענות לו.

אז מה עושים? פשוט מאוד. כשאתה בשיחה תנסה להמתין 3-4 שניות עד שאתה עונה. כשהוא מדבר תקשיב, תבין אותו, קח נשימה עמוקה אם צריך, רק לעצור את הרעש בראש. תספור בראש "שתיים, שלוש" ורק אז תענה. זו הקשבה אמיתית. אתה נותן לבן אדם מולך מקום להגיד את שלו. לנשום לרווחה ולא להרגיש שהוא צריך לרוץ אחרייך. כשאתה מרגיש שאנשים לא מקשיבים לך זה בדיוק מה שאתה עושה כשאתה מריץ לך את המשפט הבא בראש לפני שהוא עוד סיים לדבר. 

תן לבן אדם מולך את תשומת הלב שמגיע לו ותראה איך זה עושה פלאים לתקשורת ביניכם. 

לפני שאתם מבזבזים תרוויחו

זה עיקרון חשוב ביותר להפנים ולהבין. אתה לא יכול בשום פנים ואופן להוציא יותר כסף ממה שאתה מרוויח. זה שהאשראי נותן לך זה לא אומר שזה הכסף שלך. ותאמין לי, הבנק לא סלחן לאנשים עם מינוס. מספיק שיש לך מינוס של שקל אחד בבנק יש לך נקודה רעה בבנק. הבנק זוכר לך מינוס עד 3 שנים ויותר אחורה. וזה יעצור אותך מלקחת הלאוות כדאיות, לקחת משכנתא ועוד פעולות שתלויות בבנק כדי להתפתח בחיים. בסופו של יום. בסוף החודש. המלצה שלי היא לחסוך לפחות 40% מהכסף שאתה מרוויח(ברוטו). לחסוך הכוונה לשים בצד, להשקיע. לשים שם את הכסף שלך. 

קראתי והמלצתי גם בבלוג על ספר בשם The Richest Man in Babylon זהו ספר המספר על מישהו שנכנס לחובות ויצא מזה בעזרת שיטת חיסכון פשוטה איך מתוחכמת.

העיקרון הבולט ביותר שיצא לי מהספר הזה הוא פשוט מאוד. בכל חודש אתה מקבל כסף. עם הכסף הזה אתה משלם לירקן, אתה משלם בסופר, אתה משלם למדינה, אתה משלם לעירייה, אבל מה איתך? מי משלם לך בסופו של דבר?

כל חודש, אומנם אתה זה שמקבל את הכסף אבל בסופו של דבר הוא הולך לאנשים אחרים המספקים לך שירות או מוצר מסויים, רק לא אלייך!

מאוד פשוט, בכל פעם שאתה מקבל משכורת תשלם לעצמך מתוך המשכורת הזאת. שים לעצמך כסף בצד, למקרה חירום, למקרה שתרצה להשקיע, לקנות משהו נחמד לבת זוג, חופשה, להחזיר חובות, משהו שיהיה כפרס.

תקציב לעצמך לפחות 10% בחודש ותראה איך אתה תמנהל יופי עם הכסף שנשאר. גם אם כרגע אתה חושב שלא תצליח להתנהל. תנסה. תופתע לגלות איך אתה כן מצליח.

כשהכסף נעלם מהעין אתה הרבה פחות מבזבז. ויותר מזה, אתה גם מחפש איך להרוויח.

תפסיק לאכול בחוץ, תצא פחות, תקנה פחות. אני לא אומר אל תחיה את החיים הטובים בשפע כי זה דבר מבורך והכרחי לדרך שלך להצלחה, לחיות בשפע. אבל לא על חשבון המינוס בבנק.

לפני שאתה מוותרים תנסו

זה עיקרון שאני לא רואה סיבה להסביר אותו יותר מידי, הרבה אנשים מסביבנו הצליחו רק בזכות ההתמדה שלהם, העקשנות שלהם, זה שהם לא וויתרו והמשיכו לנסות. אחד הסיפורים הכי מוכרים הוא הסיפור על JK רולינגס(הסופרית של הארי פוטר), הספר שהתחילה לכתוב על מפיות במסעדה מרוב שהייתה ענייה, הספר נדחה 12 פעמים לפני שמישהו הסכים לפרסם אותו.Walk Disney פוטר בשנת 1919 שהעורך הראשי אמר לו שחסר לו דימיון. ג'רי סיינפלד פוטר מסיטקום בתחילת דרכו ועוד מלא מלא סיפורים כאלו. 

לפני שאתם פועלים תחשבו

היה חשוב לי להסביר את המשפט הזה מכיוון שבאמת ישנם סיטואציות שמחשבה פותרת ויש פעמים שמחשבה מסבכת, ואני אסביר. 

במצבים מסויימים בחיים אנחנו חסרי שליטה על הרגש. אנחנו אומרים מה שאנחנו רוצים ואנחנו פועלים מתוך תגובה לסיטואציה ולא מתוך מחשבה הגיונית ורציונלית למצב.

יש מצבים בהם אתה מרגיש מאויים או שמפגעו בך וזה מוציא מהאגו שלך מצב של מגננה שהוא חייב להגן על הכבוד שלו ועל עצמו. שחס וחלילה תרגיש לא נעים או מובך.

אבל במצבים כאלה חשוב לעשות הפרדה ולהיות במודעות מלאה לסיטואציה. לשאול את עצמך שאלה פשוטה, מה היא הדרך הכי טובה שאני יכול לפעול כרגע? שאלה כזאת מעוררת מודעות. מודעות כזאת מפרידה את עצמך ואת האגו, כך שהמוח המגיב ישאר רדום ותישאר תגובה רציונלית שלך למצב, תגובה אומוציונלית רק "תוסיף אש למדורה". לעומת מצב שיש לך את הבחירה איך לפעול.

שאל את עצמך איך אני לוקח את הסיטאוציה למקום טוב יותר ואיך אני יוצא ממנה חזק יותר מאיך שנכנסתי אליה. 

לעומת זאת יש את המצב השני, דמיינו סיטואציה שאתה מגיע לבר עם חברים ואתם יושבים ביחד כולם ואתה רואה בחורה יפה יושבת על הבר הרצון הראשון שעולה בך היא ללכת לדבר איתה, להכיר אותה, לדעת מי היא לעזזאל. ומה אתה עושה במקום? חושב בראש, איך?, למה?, מה היא תגיד? בזמן הזה ששאלת את כל השאלות האלה, המוח שלך מצא מיליון תירוצים למה לא לגשת. למה לא לדבר איתה, למה לא לפנות אליה, למה היא תדחה אותך. "יש לה חבר" , "בטח חבר שלה בשירותים" , "היא בטח עייפה אין לה כח" , וכ'ו..

אותו מצב גם יכול לקרות עם כל פעולה פשוטה שיכולה להיגרר לרצף מחשבות שמונעות אותך מלפעול. לכן חשובה להפריד בין מחשבה לאסטרטגיה.

תחיו לפני שאתם מתים.

אז הגענו לחוק החמישי והאחרון. העיקרון הזה הוא עיקרון שבהחלט חשוב להבין. חיים הם רק פעם אחת. חוויות הם גם לטוב וגם לרע. בן אדם שחי בשגרה ורודף אחרי העושר שוכח מהאושר.

שוכח לדאוג לסביבה שלו, לבריאות שלו, ולמשפחה שלו. המנטרה הזאת של חיים רק פעם אחת נועדה להדגיש לך כמה חשוב זה לקחת רגע לנשום. לעצור ליום בשבוע ופשוט לנוח, להתנתק מהכל. לחיות את החיים זה אומר גם לקחת סיכונים, וגם לחיות ברוגע וברגע. לעשות דברים שאתה מפחד מהם, צניחה חופשית, באנג'י, ללמוד אומנות לחימה, לישון בג'ונגלים, לטייל באנטרטיקה. יש דברים בעולם שלנו שלא התקרבו לחוות ואנחנו מתעסקים בכמה כסף יש לנו בבנק וכמה עוקבים יש לנו באינסטרגם.

לסיכום

ישנם הרבה עקרונות וחוקים לעקוב אחריהם בחיים שיניעו אתכם יותר מהר להצלחה. באמת שלא חסר ספרים כתובים ומגילות עתיקות שמכתבים לנו איך כדאי לנו לחיות על הצד הטוב ביותר. איך נרגיש מסופקים, מלאים, משמעותיים בעולם, בריאים.

אבל כל בן אדם בעולם הזה הוא אינדיבידואלי לעצמו. חשוב לי להבהיר כאן את הנקודה הזאת, שגרת הבוקר שלי עם כמה שאני חושב שהיא מעולה, לא בטוח שהיא תתאים לכל אחד.

העצה הכי טובה שאני יכול לתת לך היא: קח הכל בערבון מוגבל. תטיל ספק בכל דבר.

בין אם אתה בוחר להאמין לי או לא זה לא משנה לי ממש. אני נותן לך את מה שאני יודע ולמדתי, מאנשים, מספרים,מהרצאות ועל עצמי. אתה תיקח מה שאתה בוחר לעצמך מתוך זה. אבל עד שלא תנסה את הדברים בעצמך לא תדע. 

לאחד מתאים מקלחת קרה,קראית ספר ומדיטציה על הבוקר. לשני יתאים יותר להקשיב למוזיקה נעימה, לעשות הליכה, להתאמן. כל אחד והגוף שלו ומה שמתאים לו. זה גם תלוי תקופה. מה שעובד לאורך תקופה מסויימת יכול להפסיק לשרת אותך ואז תצטרך לחפש תחליף.